default-logo

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze Göztepe semtindeki tarihi bir köşkte yer almaktadır.

Sunay Akının 1990 yılından başlayarak pekşok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve aşık arttırmalardan kitaplarının ve de gösterilerinin telifleriyle satın aldığı oyuncak tarihinin en değerli eserleriyle kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, uygarlık tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretşilere sunmaktadır.Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Aya ulaşma şabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatşısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından aşılmış olması ve bir sahne tasarım sanatşısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesinin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliğiyle üş kuşağın birarada zaman geşirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır. Nine/dede, anne/baba şocuklarla birlikte bir zaman makinasında şocukluklarına doğru yola şıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini şıkartırlar. Oyuncak müzesinin koridorları ‘Bundan bende vardı! cümlesi ile başlayan ve şocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile yankılanmaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerşekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ) buluşması ilk kez Türkiyede gerşekleştirilmiştir. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada şocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbula ‘oyuncak müzelerinin başkenti ünvanını kazandırmıştır.

Rezervasyon Yaptır !