default-logo
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

 

İzmir Saat Kulesi: Şehrin sembolü olan yapı Konak Meydanında yer alıyor. 1901de Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından Fransız mimar Raymond Charles Pêreye yaptırılan kule 25 metre boyunda ve 4 çeşmeli. Saati de Almanların hediyesi. Gündüz meydanın canlılığı içinde güzel bir buluşma yeri olurken, gece de ışıklandırılmasıyla ayrıca güzel. Vaktiniz olursa fotoğraflamak için hem gündüz hem gece gitmenizi öneririz. Orijinal haline sadık korunan kulenin ilk yapılışında yer alan Osmanlı Tuğrası ve işaretler, Türkiyede sanatın genç cumhuriyet döneminde başladığı mesajını vermek için daha sonra kaldırılmıştır.

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı: Bize göre nam-ı diğer “kot lazım mı? çarşısı”. Konak Meydanının devamında yer alan bu kalabalık çarşı şehrin tarihi alışveriş noktalarından. Sürekli kalabalık olan bu Çarşı, ucuz alışveriş kadar ufak lezzet noktalarıyla da davetkar. Yudumla isimli kafede geçerken soğuk soğuk karadut şerbeti içtik ki bayıldık, o sıcakta iyi gidiyor.

Konak İskelesi: Meydanın iskelesi hem Karşıyakaya geçiş amacıyla deniz ulaşımı için, hem de etrafında takılmak için kullanabileceğini, ziyaret edebileceğiniz tarihi iskele.

Kızlarağası Hanı: Çarşının içindeki birçok handan en meşhuru. Çok ahım şahım bir esprisi yok, hediyelik alışveriş ve tarihi handa bir çay keyfi için iyi bir durak.

Agora Harabeleri: Çarşının içinde boş boş yürümektense, kahverengi tabelaları takip ederek kendinize bir hedef edinebilirsiniz. Bu tabelaların en yaygını bizleri Agora Harabelerine çıkarıyor. Henüz kazı çalışmaları tam bitmemiş büyük ölçekli tarihi harabeler İzmirde ziyaret edilesi değerli bir nokta mı bilemeyiz. Dışarıdan oldukça büyük bir kısmı görülen Agora Harabelerinin giriş ücreti 5 TL.

İzmir Arkeoloji Müzesi: Agoranın devamında gidilebilecek arkeoloji müzesinin sivil giriş ücreti 10 TL, öğrenci indirimi yok ancak 18 yaş altı ücretsiz. Kültür Bakanlığına bağlı ve müze kart geçerli.

Dario Moreno Sokağı: Saat Kulesine 1,7 km. mesafede yürüyerek yaklaşık 20 dakikalık mesafede şirin mi şirin bir sokak. 1950ler – 60lar arasında ülkemizde oldukça popüler olan sinema oyuncusu ve müzisyen Morenonun adı verilmiş bu küçük sokak tam bir Ege silüeti. Deniz ve Mehtapı mırıldanırken Asansöre yürüyoruz 30, 40 adımda.

İzmir Tarihi Asansör Binası: Birinden diğerine ulaşması zor olan, çok yüksek mesafeli iki caddenin arasındaki 58 metrelik kot farkını hızla çıkabilmek için 1907de Nesim Levi tarafından inşa edilmiş tarihi asansör binasına günümüzde çıkış ücretsiz. Yani İzmir Asansör Binasının yapım sebebi sadece ulaşım. Günümüzde ise zirvesinden şahane bir İzmir Silueti sunan yapının üst katında bir de restoran bulunuyor.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Ara Sokakları: Yaşınıza bağlı olsa da muhtemelen en çok zaman geçireceğiniz yer burası. İstanbulda İstiklal Caddesi neyse, onun bir benzeri diyebiliriz. Son derece Avrupai olan bölgenin önce kötü yanını söyleyelim, ülkemizin her yerinde olduğu gibi İzmir gece hayatının kalbi bu bölgede de klüp, dans v.s. gece yaşamı kısıtlı, daha ziyade oturmaca ve tepinmece mekanları var ama en güzel yanı sokağa yayılmış olması. Kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde mekanların önünde de masalar var ve sokakta da içki rahatlıkla içilebiliyor. Gaza gelip ilerledik bu anlattıklarımız Kıbrıs Şehitleri Caddesinde değil, tıpkı İstiklal gibi onu kesen ara sokaklarda. Sahile paralel olan caddenin sahil tarafına doğru olan ara sokaklarında mutlaka rezistans çizerek yürüyüş yapın ve her yeri keşfetmeye çalışın, her sokağın kendine has bir ruhu olduğunu söyleyebiliriz. İzmirde ne nerede yenir sayfamızda da yazdığımız birçok lezzet durağı bu caddede. Gece mekanlarına çok karışmayalım, Varuna Gezgin başta hepsini öneririz deyip geçelim.

Kordon Boyu: Şahane, şahane, şahane. Şehir karmaşasının içinde böyle güzel bir bölgenin olması ve korunması muhteşem bir keyif. Geleneksel geyiklerimizdeki çiğdemciler (Evet İzmirde çekirdeğe çiğdem denir) eşliğinde, gençler, yaşlılar, çalışanlar, öğrenciler pat diye çimlere seriliyor ve günün stresini atıyorlar. Gün batımı da gerçekten bi güzel. İsterseniz oradaki satıcılardan, isterseniz marketlerden ya da büfelerden alacağınız ıvır zıvırla ufak ufak atıştırarak sahilde yayılıp denizi koklayabilirsiniz. Mevsimine göre seyyar satıcılarda erik, çilek v.s. satışı da bulunuyor. Kordonda İzmir Büyükşehir Belediyesinin bisiklet kiralama hizmeti var, mutlaka yararlanın ancak talep fazlasından olsa gerek çok park yeri olsa da genelde bisiklet bulunamıyor. Erkenci gelmek ya da gözü açık olmanın faydası var. İlk saat 2 TL, sonrası saati 1 TL, kredi kartı geçerli.

Konak Mask Müzesi: Konak Belediyesinin tematik butik müzelerinden minik bir tanesi. Rezistans yürüyüşü yaparken karşımıza geldi, hayatımızda hiç böyle bir şey görüp duymadığımız için girdik. Sivil 2 TL, öğrenci 1 TL. Niye bilmiyoruz o gün bir de ücretsizdi. İçeride Dünyanın çeşitli kültürlerinden oluşturulmuş hoş bir koleksiyon var. Böyle yarım saatlik neşeli bir durak. Müze çalışanları da şahane bilgili ve çok sıcak insanlar.

Atatürk Müzesi: Atatürkün İzmirde kaldığı ev müzeye dönüştürülmüş olarak ziyaretçilerini bekliyor. 1. Kordon Atatürk Caddesi üzerindeki tarihi yapı onlarca yıllık geçmişi (1880) ile,  Atatürkün izlerini taşıyan bir yapı.

İzmir Fuarı: Rotamızdan ayrılıp içlere gidersek, (Konak sahilden Basmahaneye doğru yürüyerek 10 dakika kadar) meşhur İzmir Fuarı alanını bulabilirsiniz. Fuar zamanları ilgili konunun etkinliğine ait bir alan olsa da etkinlik dışında da gitmenizi öneririz. Büyük bir şehir parkı, yürüyüş ve spor parkurları ve kocaman bir lunapark bulunuyor.
Zübeyde Hanımın Kabri: Ziyaret fırsatımız olmadı, Karşıyada olduğunu belirtmek isteriz. Atatürkün annesi Zübeyde Hanımın mezarına Karşıyaka Çarşının içinden yürünerek ulaşılabiliyormuş.

Rezervasyon Yaptır !